A kedvenc hobbim története

Nagy múltja van az életemben a gyöngyfűzésnek. Azzal kezdődött, hogy a gyerekkori legjobb barátnőmnél pakolásztunk a szobájában, és találtunk egy egész cipősdoboznyi gyöngyállatkát. Nekem elképesztően tetszettek. Rengeteg fajta volt, a legkülönfélébb állatok: volt kutya, macska, ló, tyúkok, és egzotikusabb állatok is, mint zebra, zsiráf, elefánt. A kedvencem egy nagy sas volt. Olyan szépen meg volt rajta csinálva minden részlet, a szárnyai mintája, a csőre, a szeme… Egészen lenyűgözött. Aztán a barátnőm elmesélte a történetüket, ami még jobban megérintett, mint az állatkák kidolgozottsága. A gyöngyállatokat a barátnőm nővére készítette, aki súlyos betegsége miatt szinte az egész gyerekkorát kórházakban töltötte. Akkor fűzött gyöngyöt, amikor nagyon unatkozott a kórházban, és nem tudott senkivel sem játszani vagy beszélgetni. Attól kezdve még jobban tetszettek az állatok, és valahányszor átmentem a barátnőmékhez, megkértem, hogy megnézhessem őket. Egyszer a nővére is otthon volt, és felajánlotta, hogy megtanít minket is gyöngyöt fűzni. Nagyon lelkesek voltunk, és sokat gyakoroltunk. Az első próbálkozásaink ugyan nem lettek a legszebbek, de kitartóak voltunk. Egy idő után a barátnőm már nem annyira volt oda a gyöngyfűzésért, nekem viszont egy egész életre szóló hobbi lett belőle. Azóta már nemcsak állatokat, hanem ékszereket is készítek, és időnként vásárokra is szoktam vinni őket eladni. Nagyon szeretek gyöngyöt fűzni, mert teljesen ki tud kapcsolni. Elfelejtkezek közben a külvilágról, és csak a kézimunkára koncentrálok. És az emberek pozitív visszajelzései a termékeimről mindig jó érzéssel töltenek el. A vásárokra járni pedig egy külön élmény. Annyi érdekes emberrel lehet ott találkozni, és annyi szép kézzel készített terméket lehet látni. Mindig szerzek új barátokat, és természetesen új ötleteket is. A karácsonyi vásárokon kicsit nehezebb, mert nagyon hideg szokott lenni, és egész nap kint állni nem könnyű dolog. De ilyenkor is mindig vannak kedves emberek, akikkel gyorsan eltelik az idő, főleg ha forró teát vagy forralt bort iszogatunk beszélgetés közben.

Nem is emlékszem már, hogy hogyan, de az egyik ilyen alkalommal szóba kerültek a régi pénzek felvásárlási árai. Én is felfigyeltem a beszélgetésre, mert nem sokkal azelőtt rengeteg régi pénzt örököltem. Pontosabban nem csupán a pénzeket örököltem meg, hanem egy házat, azonban a házban elképesztően sok limlom volt. Ezek között találtam rá egy nagy pénzgyűjteményre is. Tudtam, hogy talán értékes lehet, ezért elhoztam a házból, nehogy esetleg kidobja valaki. Azonban nem tudtam, hogy hol lenne lehetőség a régi pénzek értékesítésére, lehetőleg úgy hogy ne csapjanak be. A beszélgetésben hamarosan elhangzott egy weboldal neve: regipenzfelvasarlas.hu. Hogy jobban megjegyezzem, fel is írtam magamnak rögtön a mindentudó noteszembe. Ebben tartok minden fontos információt, telefonszámot, weboldal címet, időpontot, amiket semmiképpen nem akarok elfelejteni.

Később otthon rá is kerestem a weboldalra. A felület kezdőoldalán azonnal megtetszett, ahogy a cég alapelveit feltüntették. A három legfontosabb dolog a számukra a szakmaiság, a becsületesség, és a régi értékek tisztelete. A regipenzfelvasarlas.hu-nál nem kell amiatt aggódnunk, hogy nem lesznek megfelelően felbecsülve a régi pénzek felvásárlási árai. Mivel itt nem foglalkoznak más régiségek eladásával és vásárlásával, teljes mértékben a pénzérmékre tudtak specializálódni. Ezért szakmai szempontból nagyon hitelesen tudják végezni a feladatukat. A weboldalon is külön kiemelten felhívják a figyelmünket arra, hogy az interneten rengeteg hibás információ terjed. Éppen ezért nem érdemes a weben tájékozódni, főleg nem akkor, ha pénzzel kapcsolatos dologról van szó. Hiszen senkinek nem mindegy, hogy mennyit érnek a birtokában lévő érmék. A netre szinte bármit fel lehet tenni, és eladásra kínálni. Így előfordulhat olyan eset, hogy meglátunk egy, a sajátunkhoz nagyon hasonló vagy éppen teljesen ugyan olyan pénzérmét, jóval magasabb áron meghirdetve. Aztán csalódás érhet minket, amikor a értékbecslés során kiderül, nem is ér annyira sokat az adott érme, mint amennyiért valaki online próbálja eladni.

Ha régi pénzeket szeretnénk értékesíteni, nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen szempontokat vesznek figyelembe az érmék értékének megállapításakor. Ebben szintén nagy segítségünkre lehet a regipenzfelvasarlas.hu felülete. Itt ugyanis részletesen leírják ezeket a szempontokat. Az egyik ilyen az eredetiség. Egy bankjegy lehet másolat, vagy utánnyomás is, és nagyon nem mindegy, hogy ezek egyikéről, vagy eredeti pénzről van-e szó. Fontos még az érmék kora is. Minél régebbi egy pénz, annál nagyobb az eladási értéke. A következő szempont a tartásfok. Ez annyit jelent, hogy milyen a pénzünk állapota: vannak-e rajta sérülések, kopott-e, esetleg gyűrődött-e. Nem mindegy az sem, hogy milyen anyagból készült. Voltak olyan időszakok a történelem során, amikor nemesfémekből, aranyból és ezüstből is készítettek érméket. Ha pont egy ilyennek vagyunk a birtokában, az lényegesen többet érhet, mint az egyszerűbb, színesfémekből készült társaik. Végül, de nem utolsósorban a pénzek ritkaságát is figyelembe veszik. Természetesen minél ritkább, annál többet fog érni.

A regipenzfelvasarlas.hu számára nagyon fontos az ügyfelek elégedettsége, és ez egyértelműen látható a weboldalon. Több helyen is kiemelik, mennyire igyekeznek figyelni arra, hogy soha ne érje csalódás a hozzájuk érkező vevőket. Akár venni, akár eladni szeretnénk, mindig számíthatunk arra, hogy az árak korrektek lesznek, és a szakemberek megbízhatóak. Ehhez azzal is nagymértékben hozzájárulnak, hogy az online felületen nagyon részletesen tájékoztatnak arról, hogy mikre ajánlott odafigyelni, milyen lehetőségeink vannak, illetve hogyan zajlik a régi pénzek értékének megállapítása. Annak ellenére, hogy nagyon igényes és részletes online felületük van, értékbecslést természetesen nem végeznek ilyen formában, sem pedig telefonon. Erre csak és kizárólag személyesen van lehetőség.

Az is nagy hatással volt rám a honlapon, hogy ismeretterjesztő írások is olvashatók a numizmatikáról. A numizmatika a régi pénzek gyűjtésével foglalkozó tudományág, amely egyben hobbi, gyűjtés, szenvedély is lehet. Természetesen vannak, akik csak hobbiként foglalkoznak a régi érmék gyűjtésével, de tudományágként a régészetben is nagy szerepe van a numizmatikának; a történettudományi kutatásokhoz például nagyban hozzájárulhat.

A régi pénzek gyűjtését a „királyok hobbijaként” is szokták emlegetni. Az első pénzgyűjtők a római császárok lehettek, akik előszeretettel gyűjtötték össze az érméket a birodalmuk különböző területeiről. Ez az elfoglaltság már akkor meglehetősen költséges volt, és ez ma sincs másként: ez az egyik oka annak, hogy a királyok hobbija elnevezést kapta. De vajon mivel fizettek egymásnak az emberek, amikor még nem volt fém pénz? A weboldalon erre is megtaláljuk a választ: különféle tárgyakat, például kagylókat vagy köveket használtak fizetőeszközként. Arról szintén olvashatunk itt, hogy hogyan és mikor készítettek először pénzérmét.

Azt hiszem, többeknek kellene tudomást szerezniük a regipenzfelvasarlas.hu felületéről. Biztosan sokan vannak hozzám hasonlóan, hogy fogalmuk sincs, hová forduljanak, amikor régi pénzek eladásáról van szó.